Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu; Urban Land Institute (ULI) “Women’s Leadership Initiative (WLI)” Türkiye ayağı olarak faaliyetlerine başlamış ve gayrimenkul sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşlarını “kadın” başlığı altında bir araya getirerek kurulmuştur.

Değerlerimiz


Amaç

Gayrimenkul sektöründe kadın istihdamını ve kadın yönetici sayısını, sektördeki kadınların varlığını ve etkinliğini artırmayı misyon edinen platform; sektördeki kadınların iş yaşamlarında seslerini daha çok duyurmaları, çeşitli iş ortamlarında daha yoğun temsil edilmeleri ve kendilerini ifade edebilmeleri vizyonu ile faaliyetlerine devam etmektedir.

GKLP’nin kendine ait bir logo ile temsil edilmesinin sebebi ULI WLI bünyesinde olmasının yanı sıra, sektörün bütün STK’larını “kadın” başlığı altında birleştiren bir fonksiyonu olmasıdır.

Hedefler

1. Araştırma ve rapor üreten bir platform olmak,
2. Kadını liderliğe hazırlamak üzere mentorluk programı ve eğitimler organize etmek,
3. Temsil ve görünürlük için kadın kanaat önderlerinden oluşan bir konuşmacı havuzu hazırlamak,
4. Karar alınan masalara kadınların oturabilmelerini sağlamak üzere kamu ve özel sektör nezdinde farkındalık yaratmak,
5. Sektörde çalışan kadınların beklenti ve ihtiyaçları konusunda referans noktası olmak.

NEŞECAN ÇEKİCİ (Başkan)

Marmara Üniversitesi İİBF -İktisat Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi'nde Para/Banka Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü İşletmecilik İhtisasını da yaparak akademik kariyerini tamamlamıştır.
Türkiye'nin önde gelen holdinglerinde yedi yıl boyunca yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra 1995 yılında gayrimenkul sektörüne adım atan Neşecan ÇEKİCİ, Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş' nin kurucusu ve yönetici ortağıdır. Türkiye genelinde ve uluslar arası platformda çeşitli kuruluşlara Değerleme, Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık alanlarında hizmet vermektedir. Halen mesleki amaçlı sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev yapan ÇEKİCİ, aynı zamanda birçok üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarında sektör öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Üyesi olduğu Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) bünyesinde Türkiye'de kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla düzenlenen eğitimlerde görev almaktadır.
Sektörle ilgili birçok araştırma, derleme ve makalesi olan ÇEKİCİ, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Değerleme Uzmanlığı Lisansı'na sahiptir. 2011-2013 döneminde Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LideBİR)' nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Halen GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ULI Türkiye İcra Kurulu’nda yer alan Neşecan ÇEKİCİ, mesleki ve akademik çalışmaları, sektördeki etik, sofistike görüşleri ve çeşitli platformlardaki temsilleri dikkate alınarak, 2009 Ocak ayında Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi Ekonometri'nin "Geleneksel Hizmet Ödülleri" nden olan "Yılın Gayrimenkul Danışmanı" ödülüne layık görülmüştür.
PINAR ERSİN KOLLU

1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Pınar Ersin Kollu’nun, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans derecesi bulunmaktadır. 2000 yılında İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’de göreve başlayan Kollu, Şirketin Hukuk Müşavirliği ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü' nden sorumlu Grup Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
AYŞE HASOL ERKTİN

Harvard University Graduate School of Design mezunu olan Ayşe Hasol Erktin, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisansını almıştır. Ayşe Hasol Erktin HAS Mimarlık Ltd. çatısı altında küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerini yönetmektedir.
ELVAN OKTAR

"Elvan Oktar, liseyi TED Ankara Koleji'nde tamamlamasının ardından Amerika'da De Anza Collage'da işletme eğitimine başlamış ve 1992'de ODTÜ İşletme Bölümü'nden mezun olmuştur.
Yaklaşık 2 sene Kanada'da Revenue Canada'da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra 1994 yılından itibaren araştırma sektöründe çalışmaktadır. 1994 - 2002 yılları arasında STRATEJİ|MORI'de çeşitli kademelerde çalışmış ve Genel Müdürlüğü döneminde şirketin GfK Group'a satış aşamalarında bulunmuştur. Daha sonra GfK Türkiye'de önce danışman ardından Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Oktar, 2006 yılında uzun süredir birlikte çalıştığı ortaklarıyla ERA Research & Consultancy'i kurmuştur. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma dersini vermektedir.
Oktar, Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin kurucu ortağı ve Başkan Yardımcısı’dır. TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği) Yönetim Kurulu üyesi ve ESOMAR Türkiye Temsilcisidir. Ayrıca Dadı Mutfakta’nın kurucu ortağıdır.
ŞENAY AZAK MATT

Şenay Azak-Matt, Almanya/Konstanz, University of Applied Sciences ve İngiltere, Coventry University mezunudur.Aareal Bank AG’nin İstanbul Temsilciliğinin Genel Müdürüdür.
BUKET HAYRETÇİ

Buket Hayretci Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü mezunudur. Aareal Bank AG Istanbul Temsilciliğinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
FATMA ÇELENK

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Fatma Çelenk, 2008’de Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü olarak atananmıştır ve halen Gayrimenkul, Enerji, Döküm ve Çimento Gruplarındaki şirketlerin iletişim faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumludur.
MELDA BAYRAKTAROĞLU

Berlin merkezli Yatırım Şirketi Mikare’nin Gayrimenkulden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi olan Melda Bayraktaroğlu, 2014 yılında Tayfun Demirören tarafından kurulan ve faaliyet alanları gayrimenkul ve çevreye duyarlı alternatif madencilik olan Mikare’nin tüm projelerinde Proje Geliştirme ve Tasarım Yönetimi, Satış ve Pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Çalışma hayatına 1996 yılında Alarko Turizm Gurubu'nda Ürün Yöneticisi olarak başlayan Bayraktaroğlu, özellikle marka konumlandırma, satış ve pazarlama konularında gösterdiği başarı ile önce Marka Müdürü, sonrasında İş Geliştirme Müdürü olarak kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşadı. Garanti Bankası Bonus Card bünyesinde Pazar Ortakları departmanında görev alan Bayraktaroğlu, Turizm, Sağlık, Yeme ve İçme sektörlerinden sorumlu müdür olarak görev aldı. Gayrimenkul ve otel yatırımlarına uluslararası alanda hizmet veren Servotel’de Yönetim Kurulu Üyesi olan Melda Bayraktaroğlu 2005 yılından itibaren strateji ve operasyon yönetimi dâhil olmak üzere, şirketin bu alanda danışmanlık verdiği tüm gayrimenkul projelerinin faaliyetlerini yürüttü. Proje konumlandırma, markalama, fizibilite verileri ile pazarı yorumlama, ürün niteliği ve satış- pazarlama stratejilerini belirleme ve pazarlama konularındaki uzmanlığıyla Türkiye’nin en başarılı projelerini yöneten Bayraktaroğlu’nun birçok marka projenin gelişiminde de imzası bulunuyor. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Bayraktaroğolu, London School of Economics'te uluslararası pazarlama stratejileri eğitimi aldı ve uzmanlık alanını gayrimenkul alanında ürün geliştirme, satış ve pazarlama olarak belirledi.
NİL YILDIZALP

ODTÜ ve Marmara Üniversitesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık eğitimi alan Nil Yıldızalp, uzmanlığını Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı üzerine yaptı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde ki eğitimine devam ediyor. Uzun yıllar PR sektöründe çalıştıktan sonra 2004 yılında kurucu ortak olarak kendi İletişim Danışmanlığı şirketini kurdu. Ulusal ve uluslararası pek çok marka ve firmaya hizmet veren şirketi, 2009 yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında en büyük ödül olan Altın Pusula Ödülü’nü aldı. 2015 yılında sosyal inovasyon ve girişimciliği destekleme misyonu doğrultusunda yeni şirketi ile müşterilerine hizmet vermeye devam eden Yıldızalp, özellikle girişimcilik ve kadın girişimciliğinin gelişmesi , kadının ekonomide daha fazla yer alması yönünde TV programı hazırlayıp sunuyor, etkinlikler düzenliyor, sosyal sorumluluk projeleri hazırlıyor, çeşitli sivil toplum örgütlerini gönüllü destekliyor, okullarda girişimcilik seminerleri de vererek, girişimciliğin gelişmesi için çalışıyor.
HARİKA UYANIK TANRILI

1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’n ’den mezun olan Harika Uyanık Tanrılı, aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansa başlamış ve 1994 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Gayrimenkul sektöründe 25 yıllık tecrübesi ile proje yönetimi konusunda derin bilgi ve geniş tecrübeye sahiptir. Yüksek binalar, ticari çok amaçlı yapılar, ofis binaları, alış veriş merkezleri ve konut yapılarını içine alan yerli/yabancı ‘’mix-used’’ projelerinde yöneticilik yapmıştır.
Çeşitli mimarlık ofislerinde hem tasarım hem uygulama aşamalarında deneyim kazandıktan sonra, uluslararası platformda sektörde öncülük eden ARUP firmasının İstanbul ofisinde 19,5 yıl yerli ve yabancı yatırımcıların/tasarımcıların/danışmanların/müteahhitlerin proje paydaşı olduğu bir çok projede Proje Müdürü olarak görev almıştır. Eylül 2018’de ARUP’tan ayrıldıktan sonra ARUP’ta Proje Müdürlüğü yaptığı Çiftçi Towers Projesi’nin İşveren tarafında Kasım 2018’den beri Proje Koordinatörü olarak çalışmaya devam etmektedir.
Profesyonel hayatta kendisini desteklediğine inandığı ‘’Mesleki Kurumlar ve Sosyal Sivil Toplum Örgütlerinde ‘’ öğrencilik yıllarından beri aktif görevler alıp projeler üretmektedir. İstanbul Proje Yönetim Derneği’nde (PMI üyesi) 3 yıl yönetim kurulu üyeliği yapmış olup,’’İnşaat ve Tasarım İlgi Grubu kurucusudur ve Dinamikler Kongresinin isim annesi olup 2001-2002-203 yıllarında kongrenin organizasyon komitesinde yer almıştır. Şu anda aktif olarak ULI Türkiye ve Gayrimenkulde Kadın Liderler’de görev almaktadır.
Uluslararası ICF Mindfulness Koçluk sertifikası ve Mentorluk sertifikaları mevcuttur. Gayrimenkul sektöründe ‘’mentor ve mindful koç’’ olarakta genç meslektaşlarına elinden gelen desteği vermektedir.

Daimi Destekçilerimiz